פעילויות בחגים

ט"ו בשבט, שבועות, ל"ג בעומר. היום, בזכות החווה, כבר לא צריך להרחיק לקיבוצים או למושבים כדי לחגוג את החג באווירה שורשית. פשוט לצאת מהבית ולבוא לחווה.

 

בחווה אנו מקפידים לציין את חגי האדמה מדי שנה בטקסים, בפעילויות לילדים ולמשפחה ברוח החג ובאמירת תודה לטבע על כל מה שהוא נותן לנו כל השנה. מדי שנה חוגגות עוד ועוד משפחות את החג איתנו, ואפילו הסבים והדודים מהקיבוץ ומהכפר מצטרפים.

בחנוכה נצא לסיור עם סיפור עם משימות ויצירה ברחבי החווה, בהשראת המכבים ורוח החג.

בט”ו בשבט נערכת בחווה חגיגת טבע אמיתית. נערך סדר ט”ו בשבט וקוראים בהגדת החג האלטרנטיבית, נוטעים שתילים ומשתתפים בהפעלות ירוקות, כגון יצירת סימניות מעלי שלכת והכנת ראש דשא, או פעילויות לקטנטנים ובהן, משחקייה מעץ ממוחזר ושעת סיפור בתנועה.

בחג פורים כולנו מתחפשים ויוצאים לתהלוכה שמחה וצוהלת ברחבי החווה, וגם נהנים מפעילויות פורימיות מיוחדות ובהן מופע מרכזי מרהיב, סדנאות יצירה בהשראת החג ועוד…

החל משבוע לפני ל”ג בעומר ועד השבוע שלאחריו, מתקיימות בחווה פעילויות לקבוצות מאורגנות אשר גולת הכותרת שלהן היא כמובן המדורה האקולוגית והקומזיץ המתלווה אליה. המדורה והקומזיץ הם רק חלק מהתוכנית שכוללת גם טקס הדלקת המדורה ופעילויות נוספות לבחירה כמו, סיור עששיות ברחבי החווה לאחר השקיעה שבמהלכו חוצים המשתתפים את מבוך הפיקוסים ומבקרים בפינת החי בשעות לא שגרתיות למבקרים, אפיית פיתות בטאבון משלב הבצק, וסדנת יצירה מיוחדת לל”ג בעומר, וכל זה ללא כאב הראש הכרוך בארגון האירוע ובלי לסחוב ולו קרש אחד! לכל קבוצה מוקצה שטח מסודר משלה ומלווים אותה מדריך ואיש תפעול מצוות החווה, שאחראים על הפעילויות ועל תפעול המדורה. מספר המקומות לפעילות זו מוגבל, לכן רצוי להזמין מקום מבעוד מועד.

בפסח אנו מציינים את בוא האביב. את החג אנו חוגגים בפעילויות סביב נושא מקשר לאותה שנה, למשל יציאת מצרים או צבעי האביב. בין אירועי פסח שהתקיימו בחווה נערכו, למשל, התנסות בחפירות ארכיאולוגיות בהדרכת רשות העתיקות, הדרכות שונות ובהן מים וצבעים מהטבע, סדנאות ציור והכנת יצירות מחומרים ממוחזרים, מופע תיאטרון לכל המשפחה וכמובן קטיף עצמי מסורתי של נוריות שאפשר ורצוי לקחת הביתה. הפעילות מתקיימת בכל ימי חוה”מ פסח.

בשבועות נערכת תהלוכת הביכורים המסורתית בשבילי החווה בדיוק כמו בקיבוץ, בהובלת טרקטור מקושט. בשיאה של התהלוכה מתקיים טקס ביכורים חגיגי, שבו מוצגים לראווה ביכורי החווה שנולדו וגדלו בשנה האחרונה. במרכז האירוע מופע שירי ארץ ישראל והרקדה לגדולים ולקטנים. במסגרת אירועי שבועות מתקיימות פעילויות ברוח החג – גז כבשים מסורתי,טווית צמר בנול כמו בימי קדם, סדנה להכנת גבינה ברחבי החווה מסתובבות דמויות מתוך מגילת רות ומפזרות לקהל רמזים למציאת רות ומתקיימות גם שעת סיפור וסדנת יצירה ברוח החג.